CZ PL

Po–Pá  9:00 – 12:00
 14:30 – 18:00
So14:30 – 18:00

+420 554 616 496
+420 720 555 443

Zajímavé případy Hnisavý zánět dělohy – pyometra
Kastrovat či nekastrovat? To je otázka, kterou si určitě pokládá hodně z vás. Pokud neplánujete štěňátka, kastraci na naší klinice rozhodně doporučujeme. Kastrace totiž mnohdy zachrání život feny. více »
starší případy

Aktuality V SOBOTU 13.4.2024 SE NEORDINUJE!
Z důvodu účasti na veterinárním kongresu se v sobotu 13.4.2024 neor­dinuje. Děkujeme za pochopení. Tým veterinární kliniky více »
starší aktuality

Přijímáme platby platební kartou



Očkování králíků, fretek a jiných drobných zvířat

Očkování králíků

Domácí králíčky je doporučeno vakcinovat proti moru a myxomatóze. U pet králíků se tyto dvě onemocnění vyskytují málo, ale přesto je vhodné králíky preventivně očkovat, neboť tyto vážné virové choroby se špatně léčí a nezřídka končí smrtí zvířete.

Další nemocí, proti které se vakcinují králíci hlavně ve velkochovech, je pasteurelóza.

Mor králíků

Mor neboli virové hemoragické onemocnění králíku je způsobeno virem – kalicivirem. Přenáší se kontaktem nemocných králíků, kontaminovanými pomůckami, krmivem nebo vodou a bodavým hmyzem (komáry). Klinické příznaky se objevují 1–3 dny po nakažení, zahrnují malátnost, nechuť k jídlu, průjem, nekoordinovaný pohyb, vokalizace, křeče. Terapie je jen podpůrná a onemocnění většinou končí smrtí. Prevencí je vakcinace.

Myxomatóza

Původcem onemocnění je virus -poxvirus. Nákaza se šíří kontaktem nemocných králíků, kontaminovanými pomůckami, krmivem nebo vodou a bodavým hmyzem. Inkubační doba se pohybuje mezi 6–10dny . Onemocnění se projevuje překrvením spojivek, výtokem z očí, otokem víček. Králíci přestávají žrát a mají horečku. Typickým příznakem jsou myxomatózní uzly na hlavě, okolo očí, na bázi ucha, pyscích, nozdrách a jinde na těle. Léčba se neprovádí. Jedinou ochranou je opět preventivní očkování.

U nás používáme kombinovanou vakcínu Pestorin Mormyx proti moru a zároveň myxomatóze. První očkování se provádí od 10. týdnu věku králíka, další revakcinace se pak provádí co 6 měsíců. Za nepříznivé nákazové situace je možno vakcinovat králíky v 6 týdnech stáří s revakcinací v 10-ti týdnech a pak každých 6 měsíců. Plná chráněnost po vakcinaci se u myxomatózy vyvine za 9 dní a přetrvává po dobu 6 měsíců, u moru se imunita vyvine za 10 dnů a přetrvává po dobu 1 roku.

Pastereulóza

Onemocnění způsobuje bakterie Pasteurella multocida. Pasterelóza králíků může probíhat jako zánět dýchacích cest, kdy králíček trpí hnisavým výtokem z nozder. Tento zánět se může šířit do středního ucha, kdy se objeví stáčení hlavy na stranu, rychlé pohyby očí a nekoordinovaný pohyb. Mezi další formy patří: septikémie (otrava krve), tvorba abscesů ve tkáních, záněty pochvy a dělohy a záněty plic a pohrudnice. Terapie spočívá v aplikaci antibiotik a vitamínů, často se ale onemocnění vrací. Účinnou prevencí je vakcinace.

Vakcínou Pasorin lze navodit imunitu proti pasteurelóze očkováním ve 4 týdnech věku, s revakcinací v 7 a 10 týdnu a následným pravidelným očkováním co 6 měsíců. Vakcinaci proti pasteurelóze lze domluvit v případě zájmu individuálně.

Očkování fretek

Fretky se vakcinují proti psince a vzteklině. Očkování fretek proti vzteklině není u nás ze zákona povinné, pokud ale bude chtít s fretkou cestovat do zahraničí, musí být proti vzteklině očkována.

Psinka

Jde o nebezpečné virové onemocnění, které má tři formy: slizniční, střevní a nervovou. Plicní forma se projevuje výtoky z nosu, kašlem až zánětem plic. Střevní forma se manifestuje průjmy a zvracení, nervová způsobuje křeče až ochrnutí. Mohou se však objevit i kožní projevy, a to ztluštění a ztvrdnutí polštářků na tlapkách. Přenáší se kontaktem s nemocnými jedinci nebo jejich sekrety. Onemocnění se těžko léčí a většinou končí smrtí, proto je lepší zvíře preventivně očkovat.

Vakcinační schéma začíná v 6. – 8. týdnu stáří, pokračuje pak dvěma revakcinacemi v intervalu 3 – 4 týdnů. Pro udržení imunity je nutné každoroční přeočkování. Vakcíny nejsou bohužel speciálně pro fretky vyvinuty, proto se používají vakcíny pro psy.

Vzteklina

Jedná se o onemocnění, jejímž původcem je virus. Vzteklina je smrtelná nákaza přenosná na člověka, k nakažení dochází prostřednictvím slin nemocných zvířat. Projevuje se zvýšeným sliněním, agresí, ztrátou plachosti, ochrnutí.

Proti vzteklině se očkuje po třetím měsíci věku, dále pak každý rok, nebo podle druhu vakcíny i co 2 roky.

Jiná drobná zvířata jako morčata, potkani, křečci, atd. se neočkují.

Zpět do rady a zajímavosti



Po–Pá  9:00 – 12:0014:30 – 18:00

So14:30 – 18:00

+420 554 616 496
+420 720 555 443

Před návštěvou je vždy lepší se telefonicky objednat, předejdete tak případnému čekání.